Watercolor Wisconsin 2013

December 15, 2013 - April 26, 2014

One of the Racine Art Museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. The exhibition takes a contemporary approach, while it emphasizes the possibilities inherent in painting on paper in a wide range of sizes and formats. Encouraged to experiment and explore all the possibilities of painting on paper, the artists in the show have created works as diverse as their own imaginations.
 

MORE ABOUT THE EXHIBITION
Exhibition Catalogue
Press Room


AWARDS
First Award
Harold E. Hansen, Maulbronn Gate

Second Award
Madeline Martin, Miniatures

Third Award
Joyce Eesley, Magnolias in Crystal Vases


MEMORIAL PURCHASE AWARDS
George Frederiksen Award
Tom Kubala, Cedarburg Sidewalk

Patricia Lee Raichert Award
Elizabeth Ivers, Summer Storm Over Lake Monona


AWARDS OF MERIT
Lisa Englander, In the Garden: Belvedere

Lynne Railsback, Bulrush Grass

Alice Struck, Artist's Window


MERCHANDISE AWARDS
Jerrold D. Belland, How I Saved Mrs. Brown
Joseph Church, Good Luck Elephant Earrings
Sue Horton, Look What I Found!
Bruce Hustad, Classic Hollyhock
John Krewal, Homage to Bob Marley
Tom Kubala, Cedarburg Sidewalk
Brian McCormick, Watersprouts
Janet Roberts, Michael
John Vlaj, Trevi Fountain
Sandra Willard, Seven Deadly Sins
Susie Williams, Robin's Bird Nest
Harry Wirth, Overview
 

Bruce Hustad, Cedarburg
Classic Hollyhock, 2013
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine
Sue Horton, Franksville
Look What I Found!, 2013
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine
Tom Kubala, Cedarburg
Cedarburg Sidewalk, 2011
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine
Janet Roberts, Brookfield
Michael, 2013
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine
Joseph Church, Racine
Good Luck Elephant Earrings, 2013
Gouache, marker, and colored pencil
Photography: Jon Bolton, Racine
EXHIBITION EVENTS

 

Artist Pickup of Works After Exhibition
at RAM’s Wustum Museum, 2519 Northwestern Avenue, Racine
Sunday, April 27, 2014     Noon – 4:00 pm
Monday, April 28, 2014    10:00 am – 4:00 pm

 

 

EXHIBITING ARTISTS BY WISCONSIN COMMUNITY:
Appleton: Gary Hanks; Bayside: Connie Hoogerland; Brookfield: Julia McMurray, Jean Pascek, Janet Roberts; Burlington: Dave Jewell; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad, Tom Kubala; Delavan: Sandra Willard; Eagle River: Louise Engelbrecht; Elm Grove: Karen Finerty; Fontana: Susie Williams; Franklin: Carol Christ; Franksville: Sue Horton; Genoa City: Marilyn Olson; Germantown: Mary Boettcher; Glendale: Pat Hidson, Roselie Rentz; Grafton:Wallace Coffman; Greendale: John Vlaj; Hartford: Harold E. Hansen; Hartland: Barbara Sorenson Rambadt; Kenosha: Dennis Bayuzick, Sande Jensen, Beverly Mich, Carlotta Miller, Amy Misurelli Sorensen, Rebecca Venn; Lake Geneva: Sybil Brauneis Klug, Nancy Newcomb; Lake Mills: Amy Arnston; Lake Tomahawk: Joanne Nock Olsen; Madison: Theresa Drinka, Randal Feig, Carrie Hunkel, Elizabeth Ivers, Brian McCormick; Mequon: Jan Effinger, Kathleen Nelson, Alice Struck; Milwaukee: Joyce Eesley, Steve Horvath, Madeline Martin, Gene Mihleisen, Jeanne Nikolai Olivieri; Mount Pleasant: Robert W. Andersen, Sarah K. Andersen; Nashotah: Alice Rossman; New Berlin: Rebecca Moczulewski; North Prairie: Margaret Schumann; Oak Creek: Al Minzlaff; Oconomowoc: Marilu McCartney; Oshkosh: Maxine Nobbe, Huey Peckerhead; Racine: Jerrold Belland, Joseph Church, Doug DeVinny, Lisa Englander, David Garner, Nancy Greenebaum, Jane Hobbs-Baldwin, David Holmes, Christopher Johns, Edwin C. Kalke, Jeff Kosmala, John Krewal, Deb Marett, Christine Patten, Thom Petersen, Lance Raichert, Don Ricchio, Suzanne Schackelman, Susan M. Sorenson, Jean Thielen, Dyan Tishuk, Donald Tobias, Maggie Venn, Sue Wolff; Rubicon: David Bielot; Salem: Harry Wirth; Shorewood: Terry Kumakura; Thiensville: William Davis; Waterford: Norman Abplanalp, Linda Gerard Dzik, Edith Kubicek; Waukesha: Bruce Boeck, Peggy Thurston Farrell; Wausau: Diane Shabino;Wauwatosa: Carolyn Simpson; Whitefish Bay: Beth Costello, Anne Miotke; Whitewater: Nikki Knudsen, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

 

This exhibition is made possible in part by: Presenting Sponsors - Karen Johnson Boyd and William B. Boyd, SC Johnson, Windgate Charitable Foundation; Gold Sponsors – Sam and Gene Johnson Fund, National Endowment for the Arts, Racine United Arts Fund; Silver Sponsors – Osborne and Scekic Family Foundation, W.T. Walker Group, Inc., Wisconsin Arts Board; Bronze Sponsors – CNH Industrial, Corner House, Craft in America PBS Series,  E.C. Styberg Foundation, Inc., Educators Credit Union, In Sink Erator, The Norbell Foundation, Perimeter Gallery, Chicago, Real Racine, Ruud Family Foundation, Carol C. Saunders.