Tom Kubala, Cedarburg
Cedarburg Sidewalk, 2011
Watercolor
Racine Art Museum, George Frederkisen Memorial Purchase Award from Watercolor Wisconsin 2013
Photography: Jon Bolton

Watercolor Wisconsin 2013

December 15, 2013 – April 26, 2014

One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This longrunning, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper.

Of 303 pieces submitted by 165 artists, approximately one-third of these pieces were chosen for this year’s show—featuring 125 pieces by 95 artists. Two new works from this year’s competition were be purchased for the Racine Art Museum’s permanent collection, adding to RAM’s holdings of extraordinary Wisconsin artists.

More About the Exhibition

Exhibition Catalogue (PDF)

Press Room

Artists in the Exhibition

Appleton: Gary Hanks; Bayside: Connie Hoogerland; Brookfield: Julia McMurray, Jean Pascek, Janet Roberts; Burlington: Dave Jewell; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad, Tom Kubala; Delavan: Sandra Willard; Eagle River: Louise Engelbrecht; Elm Grove: Karen Finerty; Fontana: Susie Williams; Franklin: Carol Christ; Franksville: Sue Horton; Genoa City: Marilyn Olson; Germantown: Mary Boettcher; Glendale: Pat Hidson, Roselie Rentz; Grafton: Wallace Coffman; Greendale: John Vlaj; Hartford: Harold E. Hansen; Hartland: Barbara Sorenson Rambadt; Kenosha: Dennis Bayuzick, Sande Jensen, Beverly Mich, Carlotta Miller, Amy Misurelli Sorensen, Rebecca Venn; Lake Geneva: Sybil Brauneis Klug, Nancy Newcomb; Lake Mills: Amy Arnston; Lake Tomahawk: Joanne Nock Olsen; Madison: Theresa Drinka, Randal Feig, Carrie Hunkel, Elizabeth Ivers, Brian McCormick; Mequon: Jan Effinger, Kathleen Nelson, Alice Struck; Milwaukee: Joyce Eesley, Steve Horvath, Madeline Martin, Gene Mihleisen, Jeanne Nikolai Olivieri; Mount Pleasant: Robert W. Andersen, Sarah K. Andersen; Nashotah: Alice Rossman; New Berlin: Rebecca Moczulewski; North Prairie: Margaret Schumann; Oak Creek: Al Minzlaff; Oconomowoc: Marilu McCartney; Oshkosh: Maxine Nobbe, Huey Peckerhead; Racine: Jerrold Belland, Joseph Church, Doug DeVinny, Lisa Englander, David Garner, Nancy Greenebaum, Jane Hobbs-Baldwin, David Holmes, Christopher Johns, Edwin C. Kalke, Jeff Kosmala, John Krewal, Deb Marett, Christine Patten, Thom Petersen, Lance Raichert, Don Ricchio, Suzanne Schackelman, Susan M. Sorenson, Jean Thielen, Dyan Tishuk, Donald Tobias, Maggie Venn, Sue Wolff; Rubicon: David Bielot; Salem: Harry Wirth; Shorewood: Terry Kumakura; Thiensville: William Davis; Waterford: Norman Abplanalp, Linda Gerard Dzik, Edith Kubicek; Waukesha: Bruce Boeck, Peggy Thurston Farrell; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Simpson; Whitefish Bay: Beth Costello, Anne Miotke; Whitewater: Nikki Knudsen, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Watercolor Wisconsin 2013

December 15, 2013 – April 26, 2014
Tom Kubala, Cedarburg
Cedarburg Sidewalk, 2011
Watercolor
Racine Art Museum, George Frederkisen Memorial Purchase Award from Watercolor Wisconsin 2013
Photography: Jon Bolton

One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This longrunning, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper.

Of 303 pieces submitted by 165 artists, approximately one-third of these pieces were chosen for this year’s show—featuring 125 pieces by 95 artists. Two new works from this year’s competition were be purchased for the Racine Art Museum’s permanent collection, adding to RAM’s holdings of extraordinary Wisconsin artists.

More About the Exhibition

Exhibition Catalogue (PDF)

Press Room

Artists in the Exhibition

Appleton: Gary Hanks; Bayside: Connie Hoogerland; Brookfield: Julia McMurray, Jean Pascek, Janet Roberts; Burlington: Dave Jewell; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad, Tom Kubala; Delavan: Sandra Willard; Eagle River: Louise Engelbrecht; Elm Grove: Karen Finerty; Fontana: Susie Williams; Franklin: Carol Christ; Franksville: Sue Horton; Genoa City: Marilyn Olson; Germantown: Mary Boettcher; Glendale: Pat Hidson, Roselie Rentz; Grafton: Wallace Coffman; Greendale: John Vlaj; Hartford: Harold E. Hansen; Hartland: Barbara Sorenson Rambadt; Kenosha: Dennis Bayuzick, Sande Jensen, Beverly Mich, Carlotta Miller, Amy Misurelli Sorensen, Rebecca Venn; Lake Geneva: Sybil Brauneis Klug, Nancy Newcomb; Lake Mills: Amy Arnston; Lake Tomahawk: Joanne Nock Olsen; Madison: Theresa Drinka, Randal Feig, Carrie Hunkel, Elizabeth Ivers, Brian McCormick; Mequon: Jan Effinger, Kathleen Nelson, Alice Struck; Milwaukee: Joyce Eesley, Steve Horvath, Madeline Martin, Gene Mihleisen, Jeanne Nikolai Olivieri; Mount Pleasant: Robert W. Andersen, Sarah K. Andersen; Nashotah: Alice Rossman; New Berlin: Rebecca Moczulewski; North Prairie: Margaret Schumann; Oak Creek: Al Minzlaff; Oconomowoc: Marilu McCartney; Oshkosh: Maxine Nobbe, Huey Peckerhead; Racine: Jerrold Belland, Joseph Church, Doug DeVinny, Lisa Englander, David Garner, Nancy Greenebaum, Jane Hobbs-Baldwin, David Holmes, Christopher Johns, Edwin C. Kalke, Jeff Kosmala, John Krewal, Deb Marett, Christine Patten, Thom Petersen, Lance Raichert, Don Ricchio, Suzanne Schackelman, Susan M. Sorenson, Jean Thielen, Dyan Tishuk, Donald Tobias, Maggie Venn, Sue Wolff; Rubicon: David Bielot; Salem: Harry Wirth; Shorewood: Terry Kumakura; Thiensville: William Davis; Waterford: Norman Abplanalp, Linda Gerard Dzik, Edith Kubicek; Waukesha: Bruce Boeck, Peggy Thurston Farrell; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Simpson; Whitefish Bay: Beth Costello, Anne Miotke; Whitewater: Nikki Knudsen, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Awards

Memorial Purchase Awards

George Frederiksen Award
Tom Kubala, Cedarburg Sidewalk

Patricia Lee Raichert Award
Elizabeth Ivers, Summer Storm Over Lake Monona

First Award

Harold E. Hansen, Maulbronn Gate

Second Award

Madeline Martin, Miniatures

Third Award

Joyce Eesley, Magnolias in Crystal Vases

Awards of Merit

Lisa Englander, In the Garden: Belbedere

Lynne Railsback, Bulrush Grass

Alice Struck, Artist’s Window

Merchandise Awards

Jerrold D. Belland, How I Saved Mrs. Brown

Joseph Church, Good Luck Elephant Earrings

Sue Horton, Look What I Found!

John Krewal, Homage to Bob Marley

Tom Kubala, Cedarburg Sidewalk

Brian McCormick, Watersprouts

Janet Roberts, Michael

John Vlaj, Trevi Fountain

Sandra Willard, Seven Deadly Sins

Susie Williams, Robin’s Bird Nest

Harry Wirth, Overview

Gallery of Work

Exhibitions at RAM are made possible by:

Platinum Sponsors

Judith and David Flegel Fund
Ron and Judith Isaacs
Nicholas and Nancy Kurten
Windgate Foundation

Diamond Sponsors

Osborne and Scekic Family Foundation
Ruffo Family Foundation

Gold Sponsors
Anonymous
David Charak
Silver Sponsors
A.C. Buhler Family
Andis Foundation
Lucy G. Feller
Ben and Dawn Flegel
Annette Hirsch Family
Dorothy MacVicar
RDK Foundation, Inc.

Jan Serr and John Shannon
Twin Disc, Inc.
Bronze Sponsors

Anonymous
Baird
Susan Boland
Virginia Buhler
Educators Credit Union
Fredrick and Deborah Ganaway
Get Behind the Arts Studio Tour
William A. Guenther
Tom and Sharon Harty
Andrea and Tony Hauser
David and Judy Hecker
Bradley Lynch
Carlotta Miller
Larry and Barbara Newman
The Norbell Foundation
Deb and Willard Walker

Love Art?  You’ll Love RAM!

The mission of the Racine Art Museum is to exhibit, collect, preserve, and educate in the contemporary visual arts. Stay up-to-date about special events as well as support the mission of the largest contemporary craft collection in America:

RECEIVE RAM NEWSLETTERS
BECOME A MEMBER
DONATE NOW