Christine B. Miller
Hi! I’m Mags, I’ll Be Your Waitress Today!, 2017
Ink, acrylic marker, color pencil, and collage
First Award, Watercolor Wisconsin 2017
Photography: Jon Bolton

Watercolor Wisconsin 2017

December 10, 2017 – April 21, 2018

One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This longrunning, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper.

Christina Haglid—Senior Paper Conservator and Manager for the Art Conservation Department at Joel Oppenheimer Gallery, Chicago, Illinois—and Tom Herzberg—a freelance illustrator for over 30 years and longtime member of the U.S. Air Force Art Program, with artwork in the permanent collection of the Pentagon—juried this year’s show. Haglid and Herzberg considered 261 works submitted by 148 artists, narrowing down the selection to 104 works by 75 Wisconsin artists.

More About the Exhibition

Exhibition Catalogue (PDF)

Press Room

Artists in the Exhibition

Appleton: Gary Hanks; Beaver Dam: Judy Beyer; Brookfield: Jean Pascek, Janet Roberts; Burlington: Gillian Graffy; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad, Tom Kubala; Delavan: Jenny Knavel, Dennis Markley, Sandra Willard; East Troy: Sandra Kessel; Fontana: Cathy Rocca, Susie Williams; Glendale: Fred Stein; Grafton: Wallis Coffman, Jean Crane; Greendale: John Vlaj; Hartford: Harold E. Hansen; Kenosha: Genevieve Gagliardi-Gerov, Carlotta Miller, John W. Terhardt; Lake Mills: Karen Beal-Crosby; Lake Tomahawk: JoAnn Nock Olsen; Madison: Theresa Drinka, Melissa Enderle, Elizabeth Ivers, Brian McCormick, David Williams; Mequon: Alice Struck; Middleton: Vicki Pierce; Milwaukee: Michael Andrysczyk, Joyce Eesley, Kiefer Ledell, Don Linke, JoAnna Poehlmann, George Ronsholdt; Mount Pleasant: Robert W. Andersen, Sarah Andersen, Eileen Black, Doug DeVinny; Nashotah: Alice Rossman; Oconomowoc: Virgi Driscoll; Oshkosh: Nancy Marks, Maxine Nobbe; Racine: Regina Baker, Jerry Belland, Karen Broman, Lisa Englander, Karen Mathis, James McFarland, Nate Mortensen, Christine Patten, Lance Raichert, Suzanne Schackelman, Phil Schultz, Dina Walker, Kelly Witte; Rubicon: David Bielot; Salem: Harry Wirth; Shorewood: Madeline Martin; Stevens Point: Lois Freeberg-Hagen, Annette Schuh; Thiensville: William Davis, Tom Hovorka; Waterford: Norman Abplanalp, Linda Gerard Dzik; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Kenny-Carter, Chris Sommerfelt; West Bend: Louise Joyner; Whitefish Bay: Anne Miotke; Whitewater: Christine B. Miller, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Watercolor Wisconsin 2017

December 10, 2017 – April 21, 2018
Christine B. Miller
Hi! I’m Mags, I’ll Be Your Waitress Today!, 2017
Ink, acrylic marker, color pencil, and collage
First Award, Watercolor Wisconsin 2017
Photography: Jon Bolton

One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This longrunning, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper.

Christina Haglid—Senior Paper Conservator and Manager for the Art Conservation Department at Joel Oppenheimer Gallery, Chicago, Illinois—and Tom Herzberg—a freelance illustrator for over 30 years and longtime member of the U.S. Air Force Art Program, with artwork in the permanent collection of the Pentagon—juried this year’s show. Haglid and Herzberg considered 261 works submitted by 148 artists, narrowing
down the selection to 104 works by 75 Wisconsin artists.

More About the Exhibition

Exhibition Catalogue (PDF)

Press Room

Artists in the Exhibition

Appleton: Gary Hanks; Beaver Dam: Judy Beyer; Brookfield: Jean Pascek, Janet Roberts; Burlington: Gillian Graffy; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad, Tom Kubala; Delavan: Jenny Knavel, Dennis Markley, Sandra Willard; East Troy: Sandra Kessel; Fontana: Cathy Rocca, Susie Williams; Glendale: Fred Stein; Grafton: Wallis Coffman, Jean Crane; Greendale: John Vlaj; Hartford: Harold E. Hansen; Kenosha: Genevieve Gagliardi-Gerov, Carlotta Miller, John W. Terhardt; Lake Mills: Karen Beal-Crosby; Lake Tomahawk: JoAnn Nock Olsen; Madison: Theresa Drinka, Melissa Enderle, Elizabeth Ivers, Brian McCormick, David Williams; Mequon: Alice Struck; Middleton: Vicki Pierce; Milwaukee: Michael Andrysczyk, Joyce Eesley, Kiefer Ledell, Don Linke, JoAnna Poehlmann, George Ronsholdt; Mount Pleasant: Robert W. Andersen, Sarah Andersen, Eileen Black, Doug DeVinny; Nashotah: Alice Rossman; Oconomowoc: Virgi Driscoll; Oshkosh: Nancy Marks, Maxine Nobbe; Racine: Regina Baker, Jerry Belland, Karen Broman, Lisa Englander, Karen Mathis, James McFarland, Nate Mortensen, Christine Patten, Lance Raichert, Suzanne Schackelman, Phil Schultz, Dina Walker, Kelly Witte; Rubicon: David Bielot; Salem: Harry Wirth; Shorewood: Madeline Martin; Stevens Point: Lois Freeberg-Hagen, Annette Schuh; Thiensville: William Davis, Tom Hovorka; Waterford: Norman Abplanalp, Linda Gerard Dzik; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Kenny-Carter, Chris Sommerfelt; West Bend: Louise Joyner; Whitefish Bay: Anne Miotke; Whitewater: Christine B. Miller, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Awards

Memorial Purchase Awards

Stephen M. Constantine Award
Robert W. Andersen, Four Men Drawing

George and Betty Ren Frederiksen Award
Joyce Eesley, Strawberries in Crystal Bowl

Mary Jo Kaiserlian Award
Jenny Knavel, Seamstress

First Award

Christine B. Miller, Hi! I’m Mags, I’ll Be Your Waitress Today!

Second Award

Lisa Englander, Vessel Series #9

Third Award

Patrick Doughman, Meeting in Chetek

Awards of Merit

Regina Baker, Mary

Doug DeVinny, Bits and Pieces

Vicki Pierce, Fall at Allen Centennial Garden

Merchandise Awards

Jerry Belland, Memorial Drive #7

Jean Crane, Lilies in Space

Joyce Eesley, Strawberries in Crystal Bowl

Jenny Knavel, Seamstress

Kiefer Ledell, Representations of an Ant Colony

Carlotta Miller, Towering Over Wheatland

Anne Miotke, Outside the Box

JoAnna Poehlmann, Pencil Museum for Thoreau

Janet Roberts, Miss Katie

Annette Schuh, Apple Trio

Gallery of Work

Exhibitions at RAM are made possible by:

Platinum Sponsors

The Estate of Karen Johnson Boyd
David Charak
Judith and David Flegel Fund
Ron and Judith Isaacs
Nicholas and Nancy Kurten
Racine Community Foundation logo
Windgate Foundation

Diamond Sponsors

City of Racine’s Grow Racine Grant
Osborne and Scekic Family Foundation
Ruffo Family Foundation
Ruth Arts Foundation

Gold Sponsors

Anonymous
Tom and Irene Creecy
Richard and Patricia Ehlert
Trio Foundation of St. Louis
W.T. Walker Group, Inc.
Wisconsin Arts Board

Silver Sponsors

Anonymous
Baird
Beta Diagnostic Labs
A.C. Buhler Family
Lucy G. Feller
Ben and Dawn Flegel
Jim Harris
Sharon and Tom Harty
Horizon Retail Construction, Inc.
Lise Iwon
J. Jeffers & Co.
Johnson Financial Group
Dorothy MacVicar
Jan Serr and John Shannon

Bronze Sponsors

Ellen and Joseph Albrecht
Andis Foundation
Susan Boland
Virginia Buhler
Dave’s Wine Garage
Educators Credit Union
Express Employment Professionals
Bill and Debbie Keland
Susan Manalli
Jean and Alex Mandli, Jr.
The Prairie School
Cathy Stanghellin
Twin Disc, Inc.

Love Art?  You’ll Love RAM!

The mission of the Racine Art Museum is to exhibit, collect, preserve, and educate in the contemporary visual arts. Stay up-to-date about special events as well as support the mission of the largest contemporary craft collection in America: