James Hartel
Gamboge, 2018
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine

Watercolor Wisconsin 2018

December 9, 2018 – April 20, 2019

RAM’s Wustum Museum of Fine Arts continues an important Racine tradition with the opening of Watercolor Wisconsin 2018. One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This long-running, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper. This year’s show features a variety of subjects, from animals, flowers, and landscape to figurative studies and the abstract.

Gretchen Burch—Certified Member of the prestigious Appraisers Association of America and Principal of GB Fine Art in Oak Park—and Beth Shadur—Artist-in-Education for the Illinois Arts Council in Chicago, Illinois—juried this year’s show. Burch and Shadur considered 254 works submitted by 145 artists, narrowing down the selection to 108 works by 85 Wisconsin artists.

MORE ABOUT THE EXHIBITION

Exhibition Catalogue (PDF)

ARTISTS IN THE EXHIBITION
Appleton: Gary Hanks; Beaver Dam: Judy Beyer; Brookfield: Julia F. McMurray; Burlington: Jimmy Yanny; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad; Delavan: Judith Getz Buzzell, Sandra Willard; Egg Harbor: Michael Nitsch; Fox Point: Francisco X. Mora, Franklin: Carol Christ; Glendale: Pat Hidson, Fred Stein; Grafton: Jean Crane; Hartford: Harold E. Hansen; Janesville: Barbara Mathews; Kenosha: James Block, Carolyn Gagliardi, Genevieve Gagliardi-Gerou, Don Hinrichs, Diane Levesque, Carlotta Miller, Dennis Bayuzick; Lake Mills: Amy Arntson, Karen Beal-Crosby; Madison: Elizabeth Sawyer Kelly, Claire Mangasarian, Marcia Smith; Middleton: Michael Kratochwill; Milwaukee: Cynthia Brinich-Langlois, Ney Collier, Joyce Eesley, Kiefer Ledell, Todd Mrozinski, Valerie Pawlak, JoAnna Poehlmann, Leslie Vansen; Mount Horeb: Peggy Flora Zalucha; Mount Pleasant: Robert W. Andersen; Nashotah: Alice Rossman; Neenah: Kathryn Wedge; North Prairie: Margaret Schumann; Oconomowoc: Virgilyn Driscoll; Oshkosh: William Grieder, Maxine Nobbe; Racine: Regina Baker, Kristen Bartel, Doris Beaudry, Jerry Belland, Richard Berns, Karen Brittain, Caye Christensen, Margo Cuisinier, Lisa Englander, John Falk, Nancy Greenebaum, Ann Henkes, Christopher Johns, Lance Raichert, Phil Saxon, Susan M. Sorenson, Dyan Tishuk, Kelly Witte, Sue Wolff, Marc Wollman; Rubicon: David Bielot; Salem: Missy Isely-Poltrock, Harry Wirth; Shorewood: James Hartel; Shorewood Hills: Cary Hunkel; Stevens Point: Jane Barnard, Lois Freeberg-Hagen; Stoddard: Katie Musolff; Theresa: Nancy Lamers; Waterford: Linda Gerard Dzik, Edith Kubicek; Waterloo: Mary Tilton; Waukesha: Bruce Boeck; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Simpson, Chris Sommerfelt; Whitefish Bay: Anne Miotke; Whitewater: Christine B. Miller, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Watercolor Wisconsin 2018

December 9, 2018 – April 20, 2019
James Hartel
Gamboge, 2018
Watercolor
Photography: Jon Bolton, Racine

RAM’s Wustum Museum of Fine Arts continues an important Racine tradition with the opening of Watercolor Wisconsin 2018. One of the museum’s most popular shows, Watercolor Wisconsin is a statewide competition organized by the museum annually since 1966. This long-running, juried exhibition attracts a wide range of artists. Limited only by their materials—aqueous media such as acrylic and watercolor—artists are free to create two-dimensional and three-dimensional works on paper. This year’s show features a variety of subjects, from animals, flowers, and landscape to figurative studies and the abstract.

Gretchen Burch—Certified Member of the prestigious Appraisers Association of America and Principal of GB Fine Art in Oak Park—and Beth Shadur—Artist-in-Education for the Illinois Arts Council in Chicago, Illinois—juried this year’s show. Burch and Shadur considered 254 works submitted by 145 artists, narrowing down the selection to 85 works by 108 Wisconsin artists.

MORE ABOUT THE EXHIBITION

Exhibition Catalogue (PDF)

ARTISTS IN THE EXHIBITION
Appleton: Gary Hanks; Beaver Dam: Judy Beyer; Brookfield: Julia F. McMurray; Burlington: Jimmy Yanny; Cedarburg: Patrick Doughman, Bruce Hustad; Delavan: Judith Getz Buzzell, Sandra Willard; Egg Harbor: Michael Nitsch; Fox Point: Francisco X. Mora, Franklin: Carol Christ; Glendale: Pat Hidson, Fred Stein; Grafton: Jean Crane; Hartford: Harold E. Hansen; Janesville: Barbara Mathews; Kenosha: James Block, Carolyn Gagliardi, Genevieve Gagliardi-Gerou, Don Hinrichs, Diane Levesque, Carlotta Miller, Dennis Bayuzick; Lake Mills: Amy Arntson, Karen Beal-Crosby; Madison: Elizabeth Sawyer Kelly, Claire Mangasarian, Marcia Smith; Middleton: Michael Kratochwill; Milwaukee: Cynthia Brinich-Langlois, Ney Collier, Joyce Eesley, Kiefer Ledell, Todd Mrozinski, Valerie Pawlak, JoAnna Poehlmann, Leslie Vansen; Mount Horeb: Peggy Flora Zalucha; Mount Pleasant: Robert W. Andersen; Nashotah: Alice Rossman; Neenah: Kathryn Wedge; North Prairie: Margaret Schumann; Oconomowoc: Virgilyn Driscoll; Oshkosh: William Grieder, Maxine Nobbe; Racine: Regina Baker, Kristen Bartel, Doris Beaudry, Jerry Belland, Richard Berns, Karen Brittain, Caye Christensen, Margo Cuisinier, Lisa Englander, John Falk, Nancy Greenebaum, Ann Henkes, Christopher Johns, Lance Raichert, Phil Saxon, Susan M. Sorenson, Dyan Tishuk, Kelly Witte, Sue Wolff, Marc Wollman; Rubicon: David Bielot; Salem: Missy Isely-Poltrock, Harry Wirth; Shorewood: James Hartel; Shorewood Hills: Cary Hunkel; Stevens Point: Jane Barnard, Lois Freeberg-Hagen; Stoddard: Katie Musolff; Theresa: Nancy Lamers; Waterford: Linda Gerard Dzik, Edith Kubicek; Waterloo: Mary Tilton; Waukesha: Bruce Boeck; Wausau: Diane Shabino; Wauwatosa: Carolyn Simpson, Chris Sommerfelt; Whitefish Bay: Anne Miotke; Whitewater: Christine B. Miller, Linda Tump; Williams Bay: Lynne Railsback

Awards

Memorial Purchase Awards

Joseph E. Cranley Award
Phil Saxon, Benediction

Terri Gelenian-Wood Award
Karen Brittain, Found

Mary Jo Kaiserlian Award
Leslie Vansen, Endue

First Award
Jean Crane, Dancing Squash Blossoms

Second Award
Katie Musolff, Swirling, Soaring, Flipping, Flying, Twirling, Unfurling, Living, Dying from the River Journal Series

Third Award
Lisa Englander, Vessel Series #10

Awards of Merit

James Hartel, Gamboge

Cary Hunkel, Stripes…and More Stripes

Alice Rossman, Ranier

Merchandise Awards

Kristen Bartel, Desert Rain #1

Karen Beal-Crosby, Posies

Rick Berns, Rollie’s Honor

Karen Brittain, Found

Cynthia Brinich-Langlois, Tidewater Mapping

Lois Freeberg-Hagen, Llanfyllin XI

Bruce Hustad, Garden of Lilies

Diane Levesque, Birdcatcher

Carlotta Miller, Autumn in Barcelona

Anne Miotke, Escanaba Sojourn

Marc Wollman, Iris

Gallery of Work

Exhibitions at RAM are made possible by:

Platinum Sponsors

Anonymous
Nicholas and Nancy Kurten
Windgate Foundation
Wisconsin Department of Administration

Diamond Sponsors

Osborne and Scekic Family Foundation
Ruffo Family Foundation

Gold Sponsors
Anonymous
David Charak
Silver Sponsors
A.C. Buhler Family
Andis Foundation
Lucy G. Feller
Ben and Dawn Flegel
Ron and Judith Isascs
Johnson Financial Group
Bill Keland
Dorothy MacVicar
RDK Foundation, Inc.
Bronze Sponsors
Anonymous
Susan Boland
Fredrick and Deborah Ganaway
Tom and Sharon Harty
Andrea and Tony Hauser
The Norbell Foundation
Bill and Mary Walker

Love Art?  You’ll Love RAM!

The mission of the Racine Art Museum is to exhibit, collect, preserve, and educate in the contemporary visual arts. Stay up-to-date about special events as well as support the mission of the largest contemporary craft collection in America:

RECEIVE RAM NEWSLETTERS
BECOME A MEMBER
DONATE NOW